NATO’dan dev tatbikat: Tarihinin en büyüğü olacak

12-23 Haziran tarihlerindeki Air Defender 2023 tatbikatına 10 binden fazla havacı ve 250’den fazla savaş uçağının katılması planlanıyor.

Tatbikat için ABD Hava Kuvvetlerinden yaklaşık 110 uçak Atlas Okyanusu’nun başka yakasından Avrupa’ya gelecek. Bunlara ek olarak Avrupa’daki NATO ülkelerinden 80 uçak, memleketler arası ortaklardan da 60 uçağın tatbikatta yer alması öngörülüyor. Tatbikat boyunca günde ortalama 250 sorti yapılacağı belirtiliyor.

25 ülkeden havacılar tatbikatta olacak

Ayrıca 25 ülkeden havacılar 20’den fazla tipteki uçakla tatbikatta misyon alacak. Bunlar ortasında F-35’ler, Eurofighter, F-18, F-16, A-10, Gripen üzere uçak tipleri bulunuyor.

Alman Hava Kuvvetlerinin konut sahipliğindeki tatbikatla ittifakın hava savunmasının güçlü tutulması, havadaki güçlü caydırıcılığın sürdürüldüğüne dair ileti verilmesi ve Atlantik’in iki yakasının ahenginin sağlamlaştırılması hedefleniyor.

Tatbikatın Doğu Avrupa’daki kısmında bu bölgedeki müttefik ülkelerin uçaklarının vazife uçuşlarının yanı sıra NATO’ya ilişkin AWACS havadan erken ikaz ve ihbar uçakları vazife icra edecek. AWACS uçakları da ittifakın doğu kanadı üzerinde her gün uçuşlar yapacak.

Almanya genelinde Alman Hava Kuvvetlerine ilişkin hava üslerinin neredeyse tamamı tatbikat boyunca kullanımda olacak.

Haziran ayı ortasındaki tatbikat nedeniyle Almanya’nın güneyi, kuzeyi ve doğusunda özel bölgeler hava alanları belirlendi. Sivil uçuşlar bakımından Avrupa’nın en ağır bölgelerinden biri olan Almanya üzerindeki askeri uçuşların sivil uçuşların kimilerini etkilemesi bekleniyor. Tatbikat nedeniyle Avrupa hava alanı üzerinde birçok sivil uçuşun rotasının değiştirileceği söz ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir