CHP’li Tanrıkulu: Demokratik siyaset alanını tümden zehirlediniz; seçilmiş belediye başkanlarını hapse attınız, yerlerine kayyum atadınız

T24 Haber Merkezi

HDP, demokratik siyasetin önündeki pürüzlerin araştırılması emeliyle verdiği önergenin TBMM Genel Kurulu’nda bugün görüşülmesini önerdi. Teklif, AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. CHP Kümesi ismine konuşan İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “Seçilmiş belediye liderlerini mahpusa attınız, yerlerine kayyum atadınız, partilerin Genel Liderlerini mahpusa attınız ve demokratik siyaset alanını tümden zehirlediniz. Ve Yargıyı da kendi siyasi çıkarlarınız bakımından kullandınız, bütün siyasi partiler bakımından bunu yaptınız.” kelamlarıyla iktidarı eleştirdi.

TBMM Genel Konseyi’nde bugün, HDP’nin demokratik siyasetin önündeki mahzurların araştırılması hedefiyle daha evvel verdiği önergenin öne alınma önerisi görüşüldü. CHP’li Tanrıkulu, Genel Kurul’da yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Demokratik siyaset alanını tümden zehirlediniz”

“Daha dün HDP’nin Genel Başkanı İstanbul’da, Kadıköy’de kendi İlçe Binasına giremedi, diğer Eş Başkanı ise İlçe Binasından çıkamadı; bir açıklama yapamadılar, açıklama. Yalnızca bu mu? Doğal ki bu değil, seçilmiş belediye liderlerini mahpusa attınız, yerlerine kayyum atadınız, partilerin Genel Liderlerini mahpusa attınız ve demokratik siyaset alanını tümden zehirlediniz. Ve Yargıyı da kendi siyasi çıkarlarınız bakımından kullandınız, bütün siyasi partiler bakımından bunu yaptınız. Partimizin Gençlik Kolları üyesinden Genel Liderine kadar, her alanda fiili taarruzlarla karşı karşıya kaldılar; Genel Liderimiz Artvin’de ve Çubuk’ta linç teşebbüsüyle ve vefatla karşı karşıya kaldı, Gençlik Kolları üyelerimiz Türkiye’nin her yerinde baskı altında. Daha geçen hafta Derince İlçe Liderimiz yalnızca bir pankart astığı için gözaltına alındı.

“Şiddeti önermeden rastgele bir toplantı ve şov yapması mümkün değil”

Sadece bu değil, Yargıyı berbata kullanıyorsunuz ve Yargıyı yok ettiniz. Bakın, İstanbul Vilayet Liderimiz Canan Kaftancıoğlu şu anda Bakan Yardımcınız olan bir Yargıcın Başkanlık yaptığı bir mahkemede yalnızca otuz beş günde, otuz beş gün süren bir mahkemede mahkum edildi ve siyaseten yasaklı hale geldi. Geçen hafta, 6 milyon İstanbullunun oyunun almış İstanbul Büyükşehir Belediye Liderimiz, tekrar, sizin atadığınız bir Yargıç tarafından hukuka muhalif bir biçimde siyaseten yasaklı hale getirildi. Yalova Belediye Liderimiz vazifesinden alındı, ataması yapılmıyor ve bu ortam içerisinde de bir sefer daha söylüyorum, yurttaşlarımızın şiddete başvurmadan, şiddeti kullanmadan, şiddeti önermeden rastgele bir toplantı ve şov yapması mümkün değil.

“Bütün bunların da hesabını demokratik yollardan soracağız”

Anayasa Mahkemesi kararlarını tanımıyorsunuz, Anayasayı tanımıyorsunuz, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını tanımıyorsunuz, daha bunun birçok örneğini verebiliriz. Bakın, bununla muvaffakiyet elde etmeniz mümkün değil. Demokratik seçimler, özgür seçimler yalnızca seçim gününü tabir etmez, seçime giden sürecin de adil ve demokratik olmasını söz eder lakin bugünden, Haziran’da yapılacak seçimleri zehirliyorsunuz; adil olmaktan maalesef çıkarıyorsunuz fakat bütün bunlara karşın, yüreğimizle, dayanışmamızla ve demokrasi güçlerinin bir ortada olmasıyla sizleri demokratik yollarla götüreceğiz ve bütün bunların da hesabını demokratik yollardan soracağız, bundan emin olabilirsiniz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir