Kuzey Kore’den yeni balistik füze denemesi

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı açıklamasında, Kuzey Kore, başşehir Pyongyang yakınlarından lokal saatle 10.00 sularında Japon Denizi tarafına “uzun menzilli balistik füze” fırlattığı kaydedildi.

Açıklamada, Güney Kore ordusunun, izleme ve teyakkuzumuzu güçlendirdiği ve ABD ile yakın işbirliği içinde tam bir hazırlık halini sürdürdüğü vurgulandı.

Japonya Kıyı Güvenliği de Kuzey Kore’nin balistik füze denemesi yaptığını doğruladı.

Japonya Savunma Bakanlığı, füzenin yerel saatle 11.13’te, kuzeydeki Hokkaido Adası’nın 250 kilometre açıklarına ve Japon münhasır ekonomik bölgesi dışına düştüğünü duyurdu.

Bakanlık, “kıtalararası balistik” halinde nitelediği füzenin 6 bin kilometre irtifaya ulaştığı ve havada 1000 kilometre yol katettiğini bildirdi.

Füzenin düştüğü bölgede seyreden hava ve deniz ögelerine yönelik muhtemel hasar tespiti yapılacağı kaydedildi.

Japonya Kabine Baş Sekreteri Matsuno Hirokazu, açıklamasında, füze denemesini kınadı ve “balistik füze fırlatmak bölgenin barış ve güvenliğine tehdittir” dedi.

Hafta içinde, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un kız kardeşi Kim Yo-jong, ABD Hava Kuvvetlerinin keşif uçuşları sırasında, ülkesinin hava alanını ihlal ettiğini sav etmişti.

Kim Yo-Jong, “ABD yasa dışı ihlallere devam ederse unutulmaz bir uçuş tecrübesi yaşayacak.” tabirlerini kullanmıştı. Denemenin, bu açıklama sonrası gelmesi dikkati çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir