Öğrencilerin yaşadığı bölgelerde kira fiyatları uçtu!

Üniversite kayıtları 26 Ağustos tarihinde sona eren öğrenciler, barınma problemine tahlil bulmaya çalışıyor. Ankara’da öğrenci nüfusunun en fazla olduğu semt olan Cebeci’de emlak ofis sahipleri kiralık daire olmadığını ve fiyatların yüksek olduğunu belirtti. Emlak ofislerinin camlarının boş kalması ise dikkat çekti.

Ofislerde asılı olan ilanlara bakıldığında ise 65 metrekare 2 artı 1 dairenin fiyatı 4 bin TL olarak görüldü. Cebeci Mahallesi’nde bulunan ikinci kattaki 3 artı 1 bir daire fiyatı 5 bin TL, birinci katta yeniden 3 artı 1 dairenin fiyatı da 6 bin TL.

Cebeci Mahallesi’nde bulunan Kumsal Emlak Ofisi sahibi Serdar Oltun kiralık konut piyasasını şöyle kıymetlendirdi:

EN UFAK GİRİŞ KAT 3 ARTI 1 DAİRE BİLE 5 BİN, 6 BİN TL’DEN AŞAĞI DEĞİL

“Şu anda emlak piyasasının en dingin olduğu bir süreci yaşıyoruz. Tabi ki üniversite periyodunun başlaması öğrencilerimizin gelmesi daha evvelki yıllarda şu periyotta bizim çok uygun bir iş seviyemizin olması gerekiyordu. Şu an itibariyle emlak piyasası, piyasa koşullarına nazaran inanılmaz derecede bir değişkenlik gösteriyor. Biz de yıllardır bu işi yapmamıza karşın birinci sefer fiyat ortalamalarının bu halde bir yükselişini görüyoruz. İster istemez tabi ki öğrenci arkadaşlarımız olsun vatandaşlar olsun konut tutmak, konut almak, konut kiralamak şu anda inanılmaz derece zorlaştı. Ekonomik şartlarımıza nazaran şu anda çok güç şartlarda yaşıyoruz. Bir taban fiyatın 5 bin 500 lira olduğu Türkiye’mizde en makûs bir dairenin 4 bin TL civarında olması insanları kesinlikle güç bir sürece sokmuş oluyor. Gereksinimi olan beşerler şu anda tahminen kendi mağduriyetlerini yaşıyorlar fakat bu mağduriyet yalnızca o bireylere yansımıyor; bununla birlikte bütün topluma yansımış bir durumda. Burada aslında toplum olarak hem konut sahiplerimizin hem kiracılarımızın, alıcılarımızın ve satıcılarımızın hepsinin aslında ortak bir karar beyan etmesi lazım. Sonuç itibariyle devlet bir müdahalede bulunuyor lakin bu kâfi değil; evet ekonomik koşullar çok güç, ülke iktisadı sıkıntı bir süreçten geçiyor. Şu anda bir ekmek fiyatının bile 4 TL olduğu lakin kira fiyatının en ufak giriş kat 3 artı 1 daire bile 5 bin, 6 bin TL’den aşağı değil. Minimum ücretlinin 6 bin TL kira fiyatını vermesi demek insanoğlunu sıkıntı bir duruma sokuyor. Hepimizin ekonomik şartları az çok muhakkak, hayat standartları belirli. Kimse lüks bir hayat beklemiyor fakat en azından kendimizi yönetim edebileceğimiz bir konseptte hayat dilek ediyoruz.

“YÖNETMELİK GEREĞİ YÜZDE 25 ARTIRIMI UYGULAYAN OLDUĞUNU GÖRMÜYORUZ”

Şu anda öğrenci arkadaşlarımızın da yaşadığı mağduriyeti biliyoruz. Biz elimizden geldiği kadarıyla emlak ofisleri olarak yardımcı olmaya dayanak olmaya çalışıyoruz. Bu yalnızca emlak ofislerinin yapacağı bir şey değil; burada mesken sahiplerinin, meskenlerde yaşayanlar herkes bir formda bu işe, bu bahse yardımcı olması gerekiyor. Bizim yapacağımız tek şey biz burada uzlaştırıcı rolü oynuyoruz. Bizim yaşadığımız süreç itibariyle biz aslında aracı olan, vekil olan bireyler olarak burada gelen arkadaşlara, müşterilerimizi, öğrencilerimize ve mesken sahiplerimize uzlaştırıcı bir rol oynamak ile yükümlüyüz. Bunu biz aracı olarak yapıyoruz lakin bizim yetkimiz yalnızca bir yere kadar. Biz o yetkiyi kullandıktan sonra temel burada iş mesken sahiplerine düşüyor. Bizim ricamız konut sahipleri arkadaşlarımızdan, öğrenci arkadaşlarımızdan… orta yolu bulmamız kural. Meskende oturan bir kiracı şu anda kendisini söz edebilmesi için muhakkak ölçü ödediği kiranın üzerine, yönetmelik gereği yüzde 25 artırımı uygulayan olduğunu görmüyoruz, buna şahit oluyoruz.

“ÜLKE ŞARTLARINA NAZARAN YAPMAMIZ GEREKEN TEK ŞEY ORTA YOLU BULMAK”

Biz burada konut sahiplerimizi ya da öğrencimizi hiçbir vakit için kötülemiyoruz. Herkes kendi gereksinimine nazaran bir fiyat koyuyor fakat bu biraz da özgür piyasanın şartlarına nazaran belirleniyor. Açıkçası, burada yapılması gereken şey bir orta yol bulunması lazım. Bu tek taraflı olabilecek bir şey değil. Ülke şartlarına nazaran yapmamız gereken tek şey orta yolu bulmak. Mesken sahiplerinin de bu mevzuda inisiyatifli olması gerektiriyor. Tabi ki hepimiz kazanmalıyız ancak fazlasını da çok istememek gerekiyor. Üniversiteler açılmadığı için öğrenci arkadaşlarımız tam intikal etmiş değiller, gelecekler; yurtlar daha aşikâr değil, yurtların sonucunu bekliyorlar. Yurtların sonucu muhakkak olduktan sonra da zorlanacaklarını zannediyorum. Fiyatlar hakikaten yüksek, elimizden geldiği kadarıyla yardımcı olmaya çalışıyoruz lakin bizim yetkimiz bir yere kadar.”

“BURADA YÜZ KİŞİNİN KİRALIK KONUT MUHTAÇLIĞI VARSA ÜÇ TANE KİRALIK KONUT VARDIR”

Başka bir emlak ofisi sahibi ise şöyle konuştu:

“Şu anda o denli bir ortam yaşanıyor ki eski oturmuş kiracıları mağdur etmemek için konut sahipleri uğraşıyor, kahırda. Üniversiteler kapalı olduğu tarihten beri aşikâr bir kesim çıkmadı meskenden oturuyor, çıkmadığı için de biraz bir perişanlık oldu. Ama burada mal sahipleri fahiş fiyat istiyorlar. Fahiş fiyat istediklerinden ötürü da insanlarımız mağdur oluyor. Konut satışlarında da büyük bir kahır var. Ama şu anda 20 gündür bir gerileme var. İsteksiz alıcı da satanlar da aşikâr bir halde kabuğuna oturdu. Bu türlü devam ederse inşallah ileride biraz daha rahatlık olur. Burada aileler, öğrenciler ıstırap yaşadı biz bunun içindeyiz. Fiyatlarda biraz gevşeme var. Satılıkta da gevşeme var, bu fiyatlar etmez semtine nazaran. 30 bin TL maaş alsın bir aile 2 trilyonluk konut alamazsınız, daha da gerileme olacak fiyatlarda, o denli varsayım ediyoruz. Kiralık konut olmadığı içinde eza var, mesken yok. Burada yüz kişinin kiralık konut gereksinimi varsa 3 tane kiralık konut vardır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir