New York Belediye Başkanı düzensiz göçmenleri istemeyen 30 ilçe yönetimine dava açtı

Adams, yazılı açıklamasında, kelam konusu davanın “yabancı düşmanlığı bağnazlığı”na son vermeyi amaçladığını belirterek “(Dava) Bu insani krizi adil ve insanca yönetmek için birlikte çalışırken devletimizin tek beden olarak hareket etmesini amaçlıyor.” ifadesine yer verdi.

Belediye Başkanı Adams, şöyle devam etti:

“Bu kriz başladığından beri New York kenti, neredeyse tek başına sığınmacılara barınak, yiyecek, giyecek ve başka hizmetleri sağlamak için uğraştı. Fakat eyaletteki her bölgenin de kendi hissesine düşeni yapması gerek.”

Adams, bu davayı, New York’a bağlı en az 30 ilçe idaresinin, sistemsiz göçmenleri kendi bölgelerindeki otellerde “kamu güvenliğini riske atmamak için” konuk etmek istememeleri üzerine açtı.

Dava evrakında, kelam konusu ilçelerin aldığı kararın, New York City’nin eyalet çapında bir acil durum ve insani krizle gayret etmesini engellemeye yönelik “yasa dışı bir girişim” olduğu belirtildi.

Dosyada, kent merkezinde hala 47 bin 200 civarında sistemsiz göçmenin bulunduğu ve “halihazırda büyük ölçekli bir insani kriz ve acil durumun” yaşandığı vurgulandı.

Adams, pazartesi günü sistemsiz göçmenlerden bir kısmının barınma ve temel gereksinimlerinin karşılanması için çeşitli inanç kümeleriyle ortak bir program başlattıklarını duyurmuştu. New York Belediye Başkanı, düzensiz göçmenler için bugüne kadar kendi bütçelerinden 1,2 milyar dolar harcadığını açıklamış, Federal Acil Durum İdare Ajansının (FEMA) ise 40 milyon dolarla hudutlu yardımını eleştirmişti.

– ABD’deki sistemsiz göçmen sorunu

Düzensiz göçmenlerin yükünü makul eyaletlerin çektiğini ve bunun adil olmadığını argüman eden Florida Valisi Ron DeSantis, ABD Başkanı Joe Biden ve idaresinin göçmen siyasetini sert bir lisanla eleştirmiş, sistemsiz göçmenlerin Florida’dan öbür eyaletlere nakli için 12 milyon dolar bütçe ayırdığını duyurmuştu.

Düzensiz göçmen krizinin altından kalkmak için göçmen siyasetinde gerçek bir ıslahat yapılması gerektiğini lisana getiren New York Belediye Başkanı Eric Adams, Cumhuriyetçi Partiye bu bahiste pürüz çıkarmayı bırakması davetinde bulundu.

ABD’ye giren yasa dışı göçmenler, hudut polisi tarafından kayda geçirilerek otobüslerle barınaklara götürülüyor. Süreçleri tamamlanan sistemsiz göçmenler kendilerine bildirilen mahkeme tarihine kadar ABD’de serbestçe dolaşabiliyor.

Teksas ve Florida üzere Cumhuriyetçi eyaletler, göçmenlerin yükünü tek başlarına kaldıramayacakları gerekçesiyle bunların bir kısmını başşehir Washington, New York, Massachusetts ve California üzere Demokratların çoğunlukta olduğu eyaletlere gönderiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir