NATO’nun yüksek hazırlıklı kuvvetler komutası Almanya’ya geçiyor

NATO’nun acil durumlara karşı yüksek hazırlık düzeyinde tutulan askeri kuvvetinin komutası 1 Ocak’ta Almanya’ya geçecek.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sonrasında İttifak tarihinde birinci kere etkin hale getirilen NATO Mukabele Kuvvetinin bir modülü olan Çok Yüksek Hazırlık Düzeyli Müşterek Misyon Kuvveti (VJTF) yaklaşık 11 bin 500 askerden oluşuyor.

2021’de Türkiye’nin, 2022’de Fransa’nın komutasını üstlendiği kuvvetin liderliğini 2023 boyunca Almanya yapacak.

Birkaç gün içinde acil durumlara müdahale edebilecek biçimde hazır tutulan kuvvete Almanya’nın dışında Belçika, Çekya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç ve Slovenya katkı verecek. Almanya ayrıyeten birinci sefer VJTF içindeki Özel Kuvvetlerin de komutanlığını yürütecek.

NATO Sözcüsü Oana Lungescu, bahisle ilgili açıklamasında, “Rusya’nın Ukrayna’daki yasa dışı savaşı Avrupa’da barış ve güvenliği tehdit etmeye devam ederken NATO’nun müttefik topraklarının her santimetrekaresini müdafaa ve savunma kararlılığından kuşku duyulmamalıdır. VJTF NATO’nun birinci mukabele ögesi ve toplu savunmamızın kilit kesimidir. Almanya’nın liderliği bağlılığının ve imkanlarının güçlü bir göstergesidir” tabirini kullandı.

Ukrayna’daki savaşın Şubat 2022’de başlamasından çabucak sonra NATO’nun yüksek hazırlık düzeyli gücünün kimi ögeleri Romanya’ya konuşlandırılmıştı. VJTF, Rusya’nın Kırım’ı yasa dışı ilhakı ve Orta Doğu’daki gelişmelerin akabinde 2014’te kurulmuştu. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir