Kuveyt’teki erken genel seçimin kazananı belli oldu

Kuveyt’in mart ayında iptal edilen Ulusal Meclis seçimi sonrası bir yıl içinde 2’nci sefer yapılan ve 6 valilikte 793 bin 646 kayıtlı seçmenin oy kullandığı erken genel seçim sonucunda Kuveyt Ulusal Meclisi’nin 50 üyesi, 207 aday ortasından belirli oldu. Oyların yüzde 80’ini alan muhalefet adayları seçimden zaferle ayrılarak meclisteki 50 sandalyenin 29’unu kazandı. Seçim sonuçlarına nazaran meclise en yüksek oyu alarak tekrar girmeyi başaran Kuveyt Ulusal Meclis Sözcüsü Marzouq Al-Ghanim destekçileriyle yaptığı kutlamada, “Beni rekor sayılarla birinci yaptınız. Bu dayanağınızı muvaffakiyet, gelişme ve iş birliği ile geri ödeyeceğim” sözlerini kullandı.

Meclisteki 12 vekil hariç 38 vekil ise koltuklarını korudu.

Janan Bushehri, meclise giren tek bayan oldu

Kuveytli siyasetçi Jenan Mohsin Ramadan Boushehri, Kuveyt’te seçimlere aday olan birinci iki bayandan biriydi ve 12 Kasım 2019’daki istifasına kadar kabinede çeşitli vazifeler almıştı. Bu seçimlerde ise muhalefet adayı Bushehri, meclise giren tek bayan oldu.

Kuveyt’te siyasi partilerin yasak olması nedeniyle adaylar bağımsız olarak seçime katılıyor.

Kuveyt, yürütme ve yasama ortasındaki uyuşmazlık sonrası 2020 yılında seçilmiş parlamentoyu mart ayında Buyrukluk kararnamesiyle feshettikten sonra “Ulus 2023” ismiyle 6 Haziran’da yeni bir parlamento seçimi yapmak üzere karar almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir