Koskoca ilçeye yer buldular Atatürk’e yer bulamadılar!

Artvin’in Yusufeli İilçesinde Çoruh Irmağı üzerine inşa edilip, su tutan Yusufeli Barajı nedeniyle göçün sürdüğü ilçede, kamu binalarının da yıkımı başladı. İlçede 72 yıllık hükümet konağı da yıkıldı, lakin konağın önündeki Ulu Başkan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları Kazım Karabekir ve Halit Karsıalan’ın büstleri ortada bırakıldı. Yeni yerleşim yerine taşınan kamu binalarında hurda alımı için görevlendirilen personeller, tek tek yıkılan yapılardan demir toplamaya başlarken, CHP Yusufeli İlçe Başkanı Barış Demirci ve vatandaşlar, büstlerin hurdaya bırakıldığı kaygısıyla reaksiyon gösterdiler.

ATA’NIN BÜSTÜ ZİYAN GÖRDÜ

Tepkilerin akabinde belediye çalışanlarının büstleri kaldırarak müdafaa altına aldığı belirtilirken CHP Yusufeli İlçe Başkanı Barış Demirci, “Bir ilçenin tekrar var edilmesi güç bir şeydir anlıyoruz lakin Atatürk ve silah arkadaşlarının büstlerinin enkazların ortasında bırakılması fikri katiyen kabul edilemez. Büstleri kaldırdılar lakin alt kısmını bıraktılar, büstler ziyan görmüş durumda, Atatürk’ün eli yok. Ne kadar özensiz olduklarının göstergesidir. Bu durumu şiddetle kınıyoruz. Hala daha yeniden bildiklerini okuyorlar. Bu büstleri müdafaa altına alınmasını temenni ediyoruz. Beşerler reaksiyon gösterdiler, bizim de açıklamalarımızdan sonra rahatsız olmuş olacaklar ki büstleri kaldırdılar. Çok üzücü bir durum. Yıkımlar başlamadan evvel birinci olarak büstlerin müdafaa altına alınması gerekirdi” dedi.

BÜSTE YER YOK

CHP’li Demirci, “Yeni yerleşim yerinde hala daha Atatürk büstü bulunan resmi merasim alanımız yok. Koskoca bir kent yapan AKP iktidarı Atatürk büstünü koymayı unuttu” tabirlerine yer verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir