İSO Başkanı Bahçıvan: Yüksek enflasyon, yüksek büyüme görüşünü asla kabul etmemeliyiz

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, 2022 değerlendirmeleri ve 2023 öngörülerine ait yaptığı açıklamada, “Enflasyon tıpkı 2022’de olduğu üzere 2023 yılında da ekonomimizin en temel uğraş konusu olacak. Olmalı da. Zira fiyat istikrarı ve finansal istikrar bir iktisadın bel kemiğidir. Bunun sağlam tutulması gerekir” dedi.

Bahçıvan, “Belki biz Türkiye’de o bahse alışığız lakin dünyanın birçok ülkesi enflasyonu hafızalarından, tarihlerinden silmişken enflasyonla yaşamak dünya ekonomilerinin gündemine tekrar girdi. Türkiye’yi bu şartlardan başka düşünmek mümkün değil. 2022’nin ülkemiz açısından da en değerli sorunu ne oldu diye sorulacak olursa ‘enflasyon’ diyeceğim. Yani dünyada da enflasyon, Türkiye’de de enflasyon” diye konuştu.

‘ENFLASYONİST BÜYÜME SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL’

Bahçıvan, büyüme ve enflasyonun birbiri ile çarpıştığı bir 2022’nin yaşandığını belirterek şöyle devam etti:

“2022 yılının finalinde, 2021 yılındaki kadar görkemli ve etkileyici bir büyümenin olacağını söylemek çok kolay değil. Bilhassa de büyümenin karakteristiğini ve büyümenin nerelerden hisse aldığına baktığımız vakit, zati önümüzdeki aylarda bunu daha da net göreceğiz.

Enflasyonist bir büyümenin nitelikli ve sürdürülebilir olamayacağını her vesile ile vurguluyoruz. 2023 yılında bu çabayı kazanmalıyız. Zira son 20 yıldır elde ettiğimiz değerli kazanımlardan, bedeli düşük büyüme olsa dahi vazgeçemeyiz. Zira yüksek enflasyon, yüksek büyüme görüşü ülkemizin faydasına değil, asla kabul etmemeliyiz” dedi.

‘2023 SEÇİME DÖNÜK BİR SENE OLACAK’

Bahçıvan, 2023’ün birinci yarısında seçim iktisadının uygulanacağı ve sonrasında seçime dönük bir sene olacağı gerçeğinin görmezden gelinemeyeceğine dikkati çekerek, bir öngörüde bulunmak için ise seçimler sonrasında nasıl bir ekonomik modelle ilerleyeceğinin görülmesi gerektiğini lisana getirdi.

‘BÜYÜMENİN ÖLÇÜSÜNDEN ÇOK KALİTESİ ÖNEMLİ’

Cumhuriyet’in 100. yılında da büyümenin ölçüsünden daha çok büyümenin kalitesinin çok daha önemsenmesi gerektiği vurgulayan Bahçıvan, şunları kaydetti:

“Çünkü bunu yalnızca rakamsal büyüme olarak konumlandırdığınız vakit tahminen kısa vadeli bir skor manasında bir bedel tabir ediyor. Ama o skora bakarken, asıl bizi taşıması gereken, uzun vadeli ve kalite oluşturma noktasındaki bedelden uzaklaşıyoruz. Kalitenin temelinde de sanayi büyümesi gözetilmeli.

Yani şayet orada bir kaliteden bahsediyorsak o kalite büyümesinin temelinin endüstriden beslendiği bir büyüme olması gerektiğini söylüyorum. Onun için artık 2023 ve sonrasında Türkiye büyümesinde bizi tatmin edecek ve bizi motive edecek olan asıl boyutun, kaliteli büyümenin odağındaki endüstriden gelen hissenin olduğunu, olması gerektiğini söylüyorum.

Tabii ki endüstride teknolojik ve bizim için nitelik taşıyacak olan yatırımlar hissesinin artması gerektiğinin altını çizmek gerekiyor. Aslında bizi keyifli edecek olan, bizi gelecek ismine heyecanlandıracak olan o hisse. Onun için yalnızca büyüme sayılarıyla yahut kısa vadeli gelgitlerden dolayı bir şey kazandırmayacak büyüme sayılarıyla bir tablo ortaya koymanın da çok yanlışsız olmadığını düşünüyorum”

‘DEĞER KAYBEDEN TL İLE İHRACATTA TABLO DEĞİŞMEZ’

Bahçıvan, gerçek kur endekslerine bakıldığı vakit, mevcut kurlarla Türk lirasının ziyadesiyle bir bedel kaybı içinde olduğunu aktararak, şunları kaydetti:

“TL’nin pahasının daima kaybedilmesine dönük bir beklentinin, bir bakış açısının bizi ihracatta da çok daha farklı bir tabloya götürmesini beklememeliyiz. Bunun yerine rekabetçi bir iktisat için enflasyonun düşmesini sağlamalıyız.

Onun da ötesinde yüksek teknoloji odaklı, rekabet ögesi güçlü bir üretim modelini ekonomimizde hakim kılmalıyız. Yoksa her daim devalüasyonlardan beslenen, rekabet gücünü devalüasyondan alan bir bakış açısıyla bu işin bizi uzun vadede bir yere taşıyamayacağını görmeliyiz.

Böyle bir beklentinin artık kırılması, ortadan kalkması gerektiğini düşünüyorum” (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir