Ehliyet yenileme süresi uzatıldı mı? Sürücü belgesi yenileme ücreti ne kadar?

Eski tip ehliyetlerin değişim müddeti 31 Aralık 2022 prestijiyle sona erecekti lakin geçtiğimiz aylarda Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü tarafından ehliyet yenileme müddeti iki yıl daha uzatıldı. Ehliyet yenileme süreci gerçekleştirmeyen şoförlere 2025 yılından itibaren idari para cezası verilecek.

EHLİYET YENİLEME SON TARİH NE VAKİT?

Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu sözler kullanıldı;

“Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 01.01.2016 tarihinde yürürlüğe giren Süreksiz 10 uncu hususu … Bu hususun yürürlüğe girdiği tarihten evvel verilmiş olan ve 2918 sayılı Kanuna nazaran değiştirilmesi zarurî olan şoför dokümanlarının değiştirme süreçleri beş yıl içerisinde tamamlanır. Gerekmesi halinde bu müddet İçişleri Bakanlığınca uzatılabilir.” kararındadır.

*Bu kapsamda ülkemizde ve dünyada 2020-2022 yılları ortasında pandemi nedeniyle vatandaşlarımızın müracaat edememeleri ve nüfus müdürlüklerimizde yaşanan yoğunluğun azaltılması hedefiyle 01.01.2016 tarihinden evvel düzenlenmiş olan eski tip şoför evraklarının değiştirme mühleti, Bakanlığımızca 31.12.2022 tarihinden itibaren iki yıl müddet ile uzatılmıştır.”

EHLİYET YENİLEME RANDEVU EKRANI

SÜRÜCÜ DOKÜMANI RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Alo 199 Davet merkezinden ya da web portalı üzerindeki şoför evrakı randevu sisteminden randevu alınarak yapılmaktadır.

SÜRÜCÜ DOKÜMANI BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

Sürücü evrakı başvurusu, Genel Müdürlük web portalı üzerinden ya da davet merkezi aracılığıyla randevu alınarak yahut randevusuz olarak nüfus müdürlüklerine yapılır.

EHLİYET YENİLEME İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELER?

Kimlik Belgesi

Sürücü Sıhhat Raporu

Sürücü evrakı bedelli kâğıt ve harç bedeli, vakıf payı

1 adet biyometrik fotoğraf

Kan kümesini belirtir doküman yahut yazılı beyan

Adli Sicil Evrakı (Elektronik ortamda sistemden denetim edilmektedir. Ayrıyeten E-devlet üzerinden temin edilebilir.)

YENİ TİP EHLİYET MÜRACAAT FİYATLARI NE KADAR?

Eski Tip (2016 Öncesi Alınan Şoför Belgeleri) Şoför Dokümanlarının Yenisi İle Değiştirilmesi Süreçlerinde 15 TL

Yeni Tip (2016 Sonrası Alınan Şoför Belgeleri) Şoför Evraklarının Yenilenmesi İşlemlerinde​​​​​​ 345 TL yatırılması gerekiyor. ​​​​​​

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir