Bugüne kadar yanlış turşu yiyormuşuz: Prof. Dr. Canan Karatay en sağlıklı turşu tarifini verdi!En sağlıklı turşu nasıl yapılır?

Soğuk havalarda sofraların vazgeçilmesi olan turşunun yapılışı epeyce kolay görülebilir. Lakin turşu üretiminde kullandığınız eserler çok çok değerlidir. Yaptığınız kimi kusurlar turşunuzun tadını bozabilir ve tüm emeğiniz boşa gitmiş olur. Prof. Dr. Canan Karatay, en sağlıklı turşu tanımını verdi. Bugüne kadar yanlış turşu yiyormuşuz! Bunu yapan 95 yaşına kadar yaşıyor. Kimse daha evvel bu tanımı uygulamadı. Çabucak konutunuzda deneyin. İşte en sağlıklı turşu tanımı ve püf noktaları…

DÜNYANIN EN SAĞLIKLI BESİNİ!
Sağlık alanında yaptığı tavsiyelerle milyonlarca kişi tarafından yakından takip edilen Prof. Dr. Canan Karatay, yeniden ezber bozan reçetesi ile gündem oldu. Dünyanın en sağlıklı besinini açıklayan Canan Karatay, mesken hanımlarını üstüne basa basa uyardı.

Dünyanın en sağlıklı besinin lahana turşusu olduğunu tabir eden Canan Karatay, “Lahananın turşusu dünyanın en kıymetli tıbbi gereçlerinden biridir. Kanser olmanızı önler, kalp hastası olmanızı önler, Alzheimer olmanızı önler, karaciğerinizin yağını giderir, şekerinizi düzenler” açıklamasında bulundu.

EN SAĞLIKLI TURŞU LAHANA TURŞUSU!

Lahana turşusunun birçok hastalığa âlâ geldiğinin altını çizen Prof. Dr. Canan Karatay, her akşam kesinlikle tüketilmesi gerektiğini belirtti. Bilhassa lahana turşusunun çok yararlı olduğunu ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği belirten Karatay, konut hanımlarını uyardı. Sofranızdan eksik etmeyin!

CANAN KARATAY’IN ÖZEL LAHANA TURŞUSU TARİFİ

Öte yandan Canan Karatay, kendisinin de sıklıkla tükettiği lahana turşusu tanımını paylaştı. Konutta yapması hayli kolay. İşte Canan Karatay’ın lahana turşusu tanımı;

GEREKLİ OLAN MALZEMELER

1 büyük lahana

1 litre üzüm sirkesi

Bir baş sarımsak

Su ve tuz

LAHANA TURŞUSUNUN YAPILIŞI

Lahanalar bir gece evvelce dış yaprakları soyulur ve göbeği çıkarılarak eşit modüllere bölünür.

Lahana turşusunun erimemesi için çok küçültülmemelidir.

Büyük bir tepsi içerisinde lahanalar tuz ile ovalanır.

Üzerine küçük bir tepsi kapatılarak yük konur ve bir mühlet bekletilir. Geceden bu süreci yaparsanız daha uygun olur.

Sabahında sarımsakları soyup hazırlamak gerekir ve sirke turşu yapılacak kavanoza eklenir. Sonrasında içerisine sarımsaklar atılır, üzerine de lahanalar yerleştirilir.

Üzerini bastıracak kadar su eklenir.

Kapağı kapatılır ve 10 gün sonra turşu hazır olur. 20 günde ise tam kıvama ulaşır. 20 gün bekletmek turşuyu daha lezzetli hale getirir.

Ayrıca turşunun, daha çabuk olması için evvelden lahanalar haşlanabilir.

Deneyecek herkese afiyet olsun.

LAHANA TURŞUSUNUN YARARLARI NELERDİR?

Lahana turşusunun içerisinde e vitamin oranı yüksektir. Bu yüzden de hem cilt hem de diş sıhhatine yarar sağlar.

Kalp hastalıklarına uygun gelir.

Lahananın ağrı kesici tesiri olduğu için lahana turşusunun suyu da ağrı kesicidir.

Kandaki kolesterolün düşmesini sağlar.

Lahana C vitamini açısından da güçlü olduğu için soğuk algınlığına uygun gelir.

Kaynak: Karar

Fotoğraflar: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir