ABD vatandaşlarını kaçırmışlardı… Silah kaçakçılığı da yapmışlar

ABD’nin Texas eyaletinde olayla ilgili gözaltına alınan Roberto Lugardo Moreno, ön duruşma için hakim karşısına çıktı. Moreno, hakkındaki şikayet dilekçesinde, yasa dışı silah ticaretine karışmakla da suçlandı.

Dilekçede, Moreno’nun silahları, uyuşturucu karteli Gulf’un üyelerine sağlayacağını bildiği şahıslar için satın aldığını kabul ettiği belirtildi.

Şüphelinin Ekim 2019’da satın aldığı bir silahın seri numarasının, 4 ABD vatandaşının kaçırıldığı olayda kullanılan bir silahla eşleştiği kaydedilen dilekçede, Moreno’nun ABD’den Meksika’ya silah ticareti yapmak için müsaade evrakı başvurusu yapmadığını söylediği aktarıldı.

Kaçırılan 4 ABD vatandaşı

Meksika’nın Matamoros kentinde, 3 Mart’ta silahlı şahısların kaçırdığı 4 ABD vatandaşından ikisinin meyyit bulunduğu, birinin yaralandığı oburunun ise bir ziyan görmediği bildirilmişti.

Kaçırılan 4 Amerikalının bulunması ve olaya karışanların tutuklanması için FBI 50 bin dolarlık ödül koymuştu.

Meksika Cumhurbaşkanı Andres Manuel Lopez Obrador da olayla ilgili yaptığı açıklamada, “Elimizdeki bilgilere nazaran, bu bireyler ilaç almak için Meksika’ya geçti. Bir kümeyle ortalarında arbede oldu ve (Meksikalı) küme, onları alıkoydu. Hükümet olay üzerine çalışıyor.” demişti.

Her gün çok sayıda Amerikalı, ABD’nin hudut bölgelerinden başta insülin olmak üzere ülkede hayli değerli ilaçları temin etmek üzere Meksika’ya geçiyor. Hastane ve sigorta masraflarının da hayli kıymetli olduğu ABD’de vatandaşların tedavi olmak için hududu geçtiği biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir